homeactivitiesnorthern ag
 
 
Android Apple Listen on our new mobile apps
 
 
Malta Basketball | North Country Basketball | Dodson Basketball | Mustang Wrestling
 
2017-18 Mustang & M-Ette Varsity Basketball Schedule
 
Date Opponent Site Time
Monday, Nov. 20 First Practice Malta  
Fri & Sat, Dec. 8 & 9 Shelby Tournament Shelby  
Fri, Dec. 15 Harlem Harlem Girls 6:30 p.m.
      Boys 8:00 p.m.
Sat, Dec. 16 Poplar Malta Girls 6:00 p.m.
      Boys 7:30 p.m.
Tues, Dec. 19 Havre Malta Boys 5:30 p.m.
      Girls 7:00 p.m.
Fri, Dec. 22 Wolf Point Malta Girls 6:00 p.m.
      Boys 7:30 p.m.
Fri, Jan. 5 Rocky Boy Rocky Boy Boys 6:00 p.m.
      Girls 7:30 p.m.
Sat, Jan. 6 Roundup Malta Boys 4:00 p.m.
      Girls 5:30 p.m.
Fri, Jan. 12 Glasgow Glasgow Girls 6:30 p.m.
      Boys 8:00 p.m.
Sat, Jan. 13 Shelby Malta Boys 3:00 p.m.
      Girls 4:30 p.m.
Fri, Jan. 19 Harlem Malta Girls 6:00 p.m.
      Boys 7:30 p.m.
Sat, Jan. 20 Poplar Poplar Girls 4:00 p.m.
      Boys 5:30 p.m.
Thurs, Jan. 25 Wolf Point Wolf Point Girls 6:00 p.m.
      Boys 7:30 p.m.
Sat, Jan. 27 Havre Havre Boys 4:00 p.m.
      Girls 5:30 p.m.
Thurs, Feb. 1 Rocky Boy Malta Boys 6:00 p.m.
      Girls 7:30 p.m.
Fri, Feb. 2 Roundup Roundup Boys 6:00 p.m.
      Girls 7:30 p.m.
Thurs, Feb. 8 Glasgow - Senior Night Malta Girls 6:00 p.m.
      Boys 7:30 p.m.
Sat, Feb. 10 Shelby Shelby Boys 4:00 p.m.
      Girls 5:30 p.m.
Thurs - Sat, Feb. 15 - 17 Boys & Girls Districts Wolf Point  
Thurs - Sat, Feb. 22 - 24 Boys Divisionals Glasgow  
Thurs - Sat, March 1 - 3 Girls Divisionals Cut Bank  
Thurs - Sat, March 8 - 10 Boys & Girls State U of M Adams Center
Back to Top
 
2017-18 North Country Mavericks Boys & Girls Basketball Schedule
 
Date Opponent Site
Thurs, Nov. 16 First Practice  
Fri & Sat, Dec. 1 & 2 Glasgow Showcase Glasgow
Thurs, Dec. 7 Glasgow Saco
Fri & Sat, Dec. 8 & 9 Wolf Point Showcase Wolf Point
Sat, Dec. 16 Brockton Whitewater
Fri, Dec. 22 Nashua/Opheim Nashua
Fri, Jan. 5 Scobey Hinsdale
Sat, Jan. 6 Dodson Whitewater
Fri, Jan. 12 Lustre Christian Lustre Christian
Fri, Jan. 19 Brockton Brockton
Sat, Jan. 20 Glasgow Glasgow
Fri, Jan. 26 Nashua/Opheim Whitewater
Thurs, Feb. 1 Dodson Dodson
Fri, Feb. 2 Scobey Hinsdale
Fri, Feb. 9 Lustre Christian Hinsdale
Sat, Feb. 10 Frazer Frazer
Sat, Feb. 15 - 17 3C Boys & Girls Districts Glasgow
Sat, Feb. 21 -24 Eastern C Boys & Girls Divisionals Wolf Point
March 1 - 3 State C Girls Butte
March 8 - 10 State C Boys Butte
Back to Top
 
2017-18 Dodson Coyote & Lady Coyote Basketball Schedule
 
Date Opponent Site
Sat, Dec. 2 Glasgow Showcase Glasgow
Fri & Sat, Dec. 8 & 9 Wolf Point Showcase Wolf Point
Fri, Dec. 15 Scobey Away
Tues, Dec. 19 Turner Away
Thurs, Dec. 21 Nashua Opheim Away
Fri, Jan. 5 Roy/Winifred Home
Sat, Jan. 6 Saco/Whitewater Away
Fri, Jan. 12 Frazer Away
Sat, Jan. 13 Lustre Home
Fri, Jan. 19 Scobey Home
Fri, Jan. 26 Turner Home
Sat, Jan. 27 Nashua/Opheim Home
Fri, Feb. 2 Saco/Whitewater Home
Sat, Feb. 3 Roy/Winifred Away
Back to Top
 
2017-18 Mustang Wrestling
 
Date
Event
Site
Thurs, Nov. 16
First Practice
Wrestling Center
Fri, Dec. 1
Havre Mixer
Havre
Sat, Dec. 2
Havre Invitational
Havre
Thurs, Dec. 7
Fairfield Dual
Malta "Old Gym"
Fri, Dec. 8
Chinook Mixer
Chinook
Sat, Dec. 9
Glasgow Invitational
Glasgow
Fri, Dec. 15
Shepherd Mixer
Shepherd
Sat, Dec. 16
Huntley Project Duals
Worden
Fri, Dec. 22
Glasgow Duals
Glasgow
Thurs, Jan. 4
CJI Mixer
Chester
Fri & Sat, Jan. 5 & 6
Cut Bank Invitational
Cut Bank
Thurs, Jan. 11
Fairfield Mixer
Fairfield
Fri & Sat, Jan. 12 &13
Choteau Classic Invitational
Choteau
Fri, Jan. 19
Chinook Mixer
Chinook
Sat, Jan. 20
Harlem Invitational
Harlem
Fri, Jan. 26
Malta Duals/Mixer - Senior Night
Malta
Sat, Jan. 27
Malta Invitational
Malta
Sat, Feb. 3
Divisional Tournament
Malta
Fri & Sat, Feb. 9 & 10
State Tournament
Billings MetraPark
 
         
 
 
 
P.O. Box 1073 Malta, MT 59538 | (406) 654-2472 | kmmrfm@itstriangle.com